Anasayfa » Genel » Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Günü Oruç Tutmak

Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Günü Oruç Tutmak

Aşure Günü Ne Zaman:

Hicri takvimine göre Muharrem ayının onuncu günü “Aşure Günü” olarak bilinir. Bu yıl aşure günü 20 eylül 2018 Perşembe gününe denk gelmektedir.

REKLAM

Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharrem ayı en kıymetli günü de Aşure günüdür. Muharrem ayının birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir.

“Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Müslim)

“Aşure günü oruç tutan o yıl tuta­madığı nafile oruçlarının sevabına kavuşur.” (Deylemi)

Neden Aşure gününden 1 gün önce ve 1 gün sonrada oruç tutulur:

Muharrem ayı ve Aşure günü, Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayılırdı. Peygamberimiz (S.a.v.) Medine’ye hicret ettikten sonra orada yaşayan Yahudilerin de oruçlu olduklarını öğrendi.

Peygamberimiz (S.a.v.) “Niye oruç tutuyorsunuz?” diye sordu. Onlar da, “Allah’ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için” dediler. (Buhari, Müslim)

İslam bilginleri sadece Aşure günü oruç tutmanın mekruh olacağını söylerler. Çünkü Yahudilere benzenmiş olur. Bu sevabı zenginleştirmek ve onların oruçlarından ayrılmak adına bir gün önce ve bir gün sonrada oruç tutmanın gerektiğini söylemektedirler. Yani Muharrem ayının 9. 10. ve 11. günü oruç tutmak daha faziletlidir.

“Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da oruç tutarak Yahudilere muhale­fet edin.” (İ. Ahmed)

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Günümüzde farklı farklı örtünme şekilleri görmekteyiz. Kimimizin nefsine ağır geldiği,…