Anasayfa » Dualar » Deprem veya Afet Sırasında Okunacak Dualar

Deprem veya Afet Sırasında Okunacak Dualar

Dünyanın çoğu bölgesi olduğu gibi ülkemiz de deprem bölgesindedir. Depremden korunmak için ilk önce yetkili kaynakların belirttiği tedbirleri almak gerekir. Bunlar içinde deprem öncesinde alınacak tedbirler, deprem esnasında yapılacaklar, depremden sonra yapılması gerekenler gibi bir çok tedbir ve izlenmesi gereken yol vardır. Eğer bunları uyguladıysak manevi olarak ta Allah’tan yardım ve korunma dilemeliyiz. İşte bu bağlamda deprem sırasında okunacak dua ve dualar var mı, deprem esnasında dua edilir mi gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz.

REKLAM

İlk önce tedbir

Deprem, afet veya başka her türlü zararlardan korunmak için ilk önce gerekli tedbirleri almak zorundayız. Örneğin gece olunca kapıyı açık bırakıp uyursak, hırsız girip zarar verdiğinde dua etmiş bile olsak Allah beni korumadı diyemeyiz. Biz kendimizi zaten koruyamamışız. Deprem için de böyle davranmak gerekiyor. Günümüzde AFAD olsun, diğer sivil toplum kuruluşları olsun hepsi deprem ile ilgili tedbirleri paylaşıyor. Deprem öncesinde, deprem olduğunda ve deprem sonrasında yapılacakları mutlaka yerine getirmeliyiz.

Bunun için AFAD sitesinde tüm açıklamalar yapılmıştır, mutlaka incelemeniz gerekir; https://www.afad.gov.tr/tr/25758/Deprem-Oncesi-Ani-ve-Sonrasi-Onlemini-Al-Guvende-Kal

Bu konuda Hz. Peygamber (Sav) çok güzel söylemiştir;

“Akıllı, tedbir alır. Tedbir almakta acizlik gösterme! Tedbire rağmen bir işe gücün yetmezse, ‘Hasbinallahü ve ni’mel vekil’ de!” (Buhari)

Deprem sırasında okunacak dua

İlk olarak şunu belirtmek gerekir; deprem duası, depremi durduran dua gibi dua yoktur. Ama deprem sırasında okunacak dua, sure veya ayetler vardır. Bunlar genel olarak sadece deprem de değil, başka afetlerde, zararla karşılaşılabilecek durumlarda, Allah’ın korunmasına muhtaç olduğumuz ve Allah’tan yardım dilediğimiz anlarda okunmaları tavsiye edilmiştir.

Biz üzerimize düşen maddi tedbirleri almışsak deprem esnasında da ilk olarak yapılması gerekenleri yapmışsak (Başımızı iki el arasına almak, güvenli bir yerde diz çökmek, sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklemek) artık manevi olarak ta tedbirimizi alır ve her şeyin yaratıcısı Allah’tan yardım ve korunma istemeliyiz. Peki bunun için neleri okumalıyız, hangi duaları veya sureleri okumak gereklidir.

İlk olarak yukarıdaki hadiste de yazdığımız gibi;

“Hasbinallahü ve ni’mel vekil” duası edilebilir.

Bu dua Kur’an da geçmektedir, Al-i İmran suresi 173. ayetinde geçer. Tam olarak anlamı da;

“Allah bize yeter, O ne güzel vekildir!” dir.

Bununla birlikte yine Kur’an’daki korunma ve sığınma sureleri okunabilir. Peygamber Efendimizin (Sav) Ayetel Kürsi, Felak suresi ve Nas suresi nin koruyucu olduğu hadislerinde belirtmiştir.

Ayetel Kürsi

Bismillahirrahmânirrahîm.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Felak Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.
1. Kul e’ûzü birabbil felak
2. Min şerri mâ halak
3. Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4. Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
5. Ve min şerri hâsidin izâ hased

Nas Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.
1. Kul e’ûzü birabbinnâs
2. Melikinnâs
3. İlâhinnâs
4. Min şerrilvesvâsilhannâs
5. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
6. Minelcinneti vennâs

Kelime-i Tevhid

Allah’ın birliğini kabul etmenin sözlü ifadesi olan Kelime-i Tevhid söylenebilir.

“La İlahe İllallah” (Allah’tan başka İlah yoktur.)

“Ben bir kelime biliyorum ki, herhangi bir kul onu kalbinden gerçekten söyler, bunun üzerine ölürse cesedi cehenneme haram kılınır. O kelime ‘La ilahe illallah’tır.” (Hadisi şerif; Hakim)

Ebu’l-Yeser’in duası

Dini kaynaklarda sahabelerden Ebu’l-Yeser’in (ra) bir duasıda yazmaktadır. Bu duada anlam olarak çok güzel olduğu için okunabilmektedir.

“Allah’ım bina yıkıntısından, uçuruma düşmekten sana sığınırım. Allah’ım boğulmaktan, yangından ve (aşırı) yaşlılıktan sana sığınırım. Ölüm sırasında şeytanın beni çarpmasından sana sığınırım. Senin yolundan ayrılarak ölmekten sana sığınırım. Zehirlenip ölmekten sana sığınırım. (Üzüntü içinde ölmekten Sana sığınırım)

Bu dua ve surelerden başka ayet, sure ve dualarda okunabilir tabi ki. Başta da yazdığımız gibi deprem duası diye bir dua yoktur. Hiç dua bilmiyorsak türkçe olarak Allah’tan yardım ve korunma dilemekte bir duadır.

Zilzal suresi

Zilzal suresini deprem sırasında okunacak dua gibi düşüncelere vardır, çünkü Zilzal kelime olarak deprem anlamındadır ve bu sure Zelzele adıyla da anılmaktadır. Ama sure depremden çok kıyamet gününde yaşanacak çok daha büyük felaketler olacağını anlatır. Bu nedenle bu sureyi depremden korunmak için değil, kıyamet gününde depremden daha büyük olacak felaketleri anlamak ve o zamanlar için hazırlık yapmanın gerektiğini anlamak için okumak gerekir. Daha fazlası için bakabilirsiniz; Zilzal suresi konusu

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
3 ayların ilk ayı olan Recep ayının ilk cuma gecesine…