Anasayfa » Genel » Müslümanların 3 Büyük Savaşı (Bedir, Uhud, Hendek)

Müslümanların 3 Büyük Savaşı (Bedir, Uhud, Hendek)

Müslümanların 3 büyük savaşı olan Bedir, Uhud ve Hendek savaşları hakkındaki bilgileri kısaca toparladık. Savaşların tarihleri, nedenleri, nasıl olduklarını ve sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Bedir Savaşı:

624 yılında, Mekkeli müşrikler ile Medineli Müslümanlar arasında gerçekleşmiştir.
Sebebi; Mekkelilerin, hicret eden Müslümanların hicret sonucu Mekke’de bıraktıklar mallarını yağmalaması ve müslümanlara ekonomik baskı yapmasıdır.
Savaş; 950 kişiden oluşan Mekke ordusu ile 313 kişiden oluşan Müslüman ordusu Bedir Kuyusu civarında karşı karşıya gelmişlerdir. Müslümanlar kazandı.
Sonucu; Müslümanların ilk büyük savaşı ve başarısıdır. İslamiyet hızla yayılmaya başlamıştır. Esir alınanlar her biri on Müslüman’a okuma yazma öğretme karşılığı serbest bırakılmıştır. Bedir Savaşı daha fazla bilgi >>


Uhud Savaşı:

625 yılında, Mekkeli müşrikler ile Medineli Müslümanlar arasında gerçekleşmiştir.
Sebebi; Mekkelilerin, Bedir Savaşı’nın intikamını almak ve kervan yolları güvenliğini sağlamak istemesi.
Savaş; 3.000 kişiden oluşan Mekke ordusu Medine’ye doğru saldırıya geçti. Bu durumu haber alan Hz. Muhammed, 700 kişilik İslam ordusuyla Uhud dağına doğru hareket etti. Hz. Muhammed, Uhud dağının en stratejik noktasına 50 kişilik bir okçu birliğini yerleştirdi. Savaşın başlamasıyla Müslümanlar üstünlüğü ele geçirdi. Fakat okçu birliğinin savaşın kazandığı düşüncesiyle yerlerini terk etmesi durumu değiştirdi. Müslümanlar geri çekildi.
Sonucu; Müslümanların ilk yenilgisidir. Mekkeliler savaşı kazanmalarına rağmen kesin bir sonuç elde edememişlerdir. Peygamberimiz yaralanmış, Hz. Hazma şehit olmuştur. Uhud Savaşı daha fazla bilgi >>


Hendek Savaşı:

627 yılında, Mekkeli müşrikler ile Medineli Müslümanlar arasında gerçekleşmiştir.
Sebebi; Mekkelilerin, Arap kabileleri arasında İslamiyet’in yayılmasını engellemek istemeleri ve Müslümanları yok etmek istemeleri.
Savaş; 10.000 kişiden oluşan Mekke ordusu Medine’ye doğru harekete geçtiğini öğrenen Hz. Muhammed  Medine’de kalarak savunma savaşı yapılmasına karar verdi. Hz. Muhammed, İranlı Selman-ı Farisi’nin önerisiyle şehrin saldırıya açık tarafına geniş hendekler kazdırdı. Mekkeliler geri çekildiler.
Sonucu; Müslümanların son savunma savaşıdır. Saldırı sırası Müslümanlara geçmiştir. İslamiyet Arap Kabileleri arasında hızla yayılmaya başlamıştır. Hendek Savaşı daha fazla bilgi >>


REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Bedir savaşı, 624 yılında, Mekkeli müşrikler ile Medineli Müslümanlar arasında…