Anasayfa » Dualar » Dua Etmek, Dua Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Dua Etmek, Dua Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Dua Yüce Yaratıcıya bir yalvarma, yakarma, ondan bir şeyler istemektir. Kul ile Allah (c.c) arasındaki bir iletişim şeklidir. Dua etmek, kul için bir sığınma, bir terapi, yalnız olmadığını hissetmektir. Duada en önemli husus nerede, nasıl, ne zaman yapıldığından ziyade samimiyet, kalpten isteyiştir. Peki dua ederken nelere özen göstermeliyiz;

REKLAM

Dua ne zaman yapılır?

Allah’a her zaman dua edip ona yönelmeliyiz. Darlıkta ve genişlikte, gençlikte ve fakirlikte, hastalıkta ve sağlıkta kısacası iyi zamanlarımızda ve kötü zamanlarımızda dua ve niyazda bulunmalıyız. İyi ve ferah zamanlarımız için bize bu nimetleri bahşeden Rabbimize şükürler etmeliyiz. Allah sadece sıkıntılı anlarda dua edenleri “İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer. Başına bir kötülük gelince de yalvarmaya koyulur” ayeti ile kınamaktadır. (Fussilet suresi, 51. ayet)

Dua nasıl edilir?

Allah’ın yüce ve güzel isimlerini (Esma-i Hüsna) dillendirerek Rabbimize niyazda bulunmak en güzel dua şeklidir. Rabbimiz  bize Kuran-ı Kerimde ayetiyle bu konuda yol göstermiştir. 

“En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin.” (A’raf suresi, 180. ayet)

Duada ne istenir?

Allah’a helal ve temiz şeyler istemek için dua etmeliyiz.Haram ve kötü şeyler istemek doğru değildir ve ayrıca dua ederken haram olan şeylerden uzak olarak dua etmeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu konuiçin bir hadisi şerifinde şöyle söylemiştir:

“Bir kişi ellerini semaya kaldırır ve ‘Ya Rabbi!Ya Rabbi!’ diye yalvarır.Halbuki yediği haram, giydiği haramdır.Haramla beslenmiştir.Bu adamın duası nasıl kabul edilecek?” (Müslim)

Dua nasıl kabul olur? Duada ısrarcı olmak?

Dualarımızı kabul olmama tereddütü içinde  yapmamalıyız.Samimi olarak Rabbimizden istediğimiz taktirde tüm dualarımızın karşılığını alacağımızı bilmeliyiz. Peygamberimiz (s.a.v) hadisinde diyor ki

“Dua eden kimse şu üç durumdan birinde bulunur: Ya duası kabul edilir ya ileride kabul edilir ya da yaptığı dua günahlarına kefaret olur” (Muvatta)

Dua nerede yapılır?

Dua yı edep çerçevesinde her yerde yapabiliriz.Kuran-ı Kerimde Rabbimiz şöyle buyurmuştur:

“Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar.Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler” (Al-i İmran suresi, 191. ayet)

Dua sesli mi edilmeli?

Dua ederken ses tonumuzu yükseltmemize gerek yoktur. Allah işiten ve görendir.Yüksek sesle dua etmek samimiyeti törpüleyip riyaya girebilir. Sesin yükseltilmesinden ziyade kalp sesiyle dua etmek daha uygundur. Rabbimiz  Kuran-ı Kerimde şöyle buyuruyor;

“Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.” (Araf suresi, 55.ayet)

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Sabah namazı kaç rekat; Sabah namazı 2 rekat sünnet, 2…