Kadir Gecesinde Neler Yapılmalı

Dinimizin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında, Kadir gecesinde inmiştir. Bu nedenle Kadir Gecesinin maneviyatı çok büyüktür. Her Ramazan ayının 27. gecesi “Kadir Gecesi” olarak bilinmektedir.

 

Bu yıl 10 Haziran 2018 Cuma Gecesi Kadir Gecesi olarak idrak edilecektir. Bu gecenin bin aydan (83 sene, 4 ay) daha hayırlı olması sebebiyle geceyi ibadet ve tövbe ile geçirmek çok önemlidir.

 

Kutsal bir kitap (Kur’an-ı Kerim), bir melek aracılığıyla (Cebrail), müslüman bir ümmetin peygamberine Hz. Muhammed’e (SAV) bu gecede nazil oldu.

 

Bu kutsal gecede neler yapılmalı;

Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor:

– “Kim ki faziletine inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.”

– Peygamberimiz, Ramazanın son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı.

– Bu geceyi, namaz kılmak, Kur’an okumak, dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak suretiyle ihya etmeliyiz. Namaz borcu olanların hiç olmazsa bir gün bir gecelik kaza namazı kılmaları, böyle bir borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları uygun olur.

– Peygamberimiz Kur’an okuyanlara bu Yüce Kitab’ın şefaat edeceğini şu sözleri ile bildirmiştir.

– “Kur’an okuyunuz, zira O, kıyamet gününde sahibine (okuyana) şefaatçı olarak gelir.”

– Bu sebeple, Kur’an-ı Kerimin yeryüzüne inmeye başladığı bu mübarek gecede, Kur’an okumanın ayrı bir değeri vardır.

 

Peygamberimizin eşi Hz. Aişe diyor ki: 

– “Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim” diye sordum. Peygamberimiz:

“Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua et buyurdu.