Anasayfa » Sureler » Fatiha Suresi Anlamı ve Fatiha’nın Önemi

Fatiha Suresi Anlamı ve Fatiha’nın Önemi

Fatiha, Kuran-ı Kerim’i açtığımızda ilk okuduğumuz sure, yani açılış suresi. Zaten isminide buradan almıştır. Kur’an’ın özeti olan Fatiha Suresi’ne “Ümmü’l Kitab (Kuran’ın Anası)” adı da verilir. Bu yazımızda Fatiha suresi anlamı ve önemi özetlenmeye çalışılmıştır.

REKLAM

Fatiha Suresi’nin Meali

Bismillahirrahmânirrahîm. Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil. 

Fatiha Suresi’nin Önemi

Fatiha Suresi, Kuran’ı Kerim’in ilk suresi olduğundan “açmak, başlamak ” anlamına gelen “Fatiha” adını almıştır. Bu sure yedi ayetten oluşur. Tamamının tek seferde indirildiği tek suredir. Fatiha Suresi Rabbimizin bize Kuran-ı Kerim’de anlatmak istediği her şeyin özetidir.

Mealine baktığımızda Allah’a edebileceğimiz en güzel dua olduğunu görürüz. Son iki ayetinde bize nasıl dua etmemiz, Allah’tan ne istememiz gerektiğini öğretir. Fatiha Suresi okunduktan sonra “Amin” dememizin sebebi bu surenin dua olma özelliğindendir. Farkında olalım veya olmayalım günde beş vakit namazını kılan bir insan her rekatta okuduğu “Fatiha Suresi” sayesinde en az 40 defa bu duayı zikretmiş oluyor.

Fatiha Suresi ve fatiha suresi anlamı o kadar değerli bir suredir ki Peygamberimiz (s.a.v) “Fatihasız namaz olmaz” buyurmuştur. Ve yine Peygamberimiz (s.a.v) “Fatiha’yı okumak bütün dertlere devadır. Her nevi zehire karşı şifadır” (Feyzü’l – Kadir, 4:418,420) sözleriyle Fatiha Suresi’nin şifa ayetlerinden olduğunu da belirtmiştir.

Dua etmenin bir takım adapları vardır. Bunlardan biri duaya “hamd ve şükür” ve “Esmaül Hüsna” dan Rabbimize övgüler sunarak başlamaktır. Fatiha suresi anlamı na baktığımızda Yüce Allahımıza hamd ile başlar. İlk üç ayetinde Esmaül Hüsna’dan ilahi isimler haber verir. Rab, Rahman, Rahim, ve Melik… Bize kime kulluk etmemiz ve kimden dilememiz gerektiğini öğretir. Din gününün yani borçların ödendiği günün hakimidir,sahibidir. Dilediğinin borçlarını öder, günahlarını siler. Hesapları görendir.

Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: “Kim Fatiha şerife suresini okumadan namaz kılarsa bilsin ki bu namaz nakıstır, eksiktir.”

Fatiha suresini bu tertip üzere her gün 7 defa okuyan kimse dünya ihtiyaçlarından hiç kimseye muhtaç olmaz ve Allah Teala okuyana gayb kapılarını açar. (Buhari)

Günde beş vakit namaz kılan bir müslüman her gün 40 kez; Allah’a hamd eder. Allah’ın lütuf ve ihsan ettiği nimetleri hatırlar. Gönül ve ruh mutluluğuna kavuşur.


REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
3 kulhu 1 elham diye bilinen dua veya sure var…