Anasayfa » Genel » İfk Hadisesi Ayetleri Hangileridir

İfk Hadisesi Ayetleri Hangileridir

İfk hadisesi yani iftira hadisesini daha önceki yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Kısaca, Hz. Aişe (ra) Validemize münafıklar tarafından atılan iftira olayı ile başlayan bir hadisedir. Hz. Aişe validemiz bir seferden dönerken unutulmuş ve onu bulan bir sahabe tarafından devesi ile getirilmişti. Bu olayı gören münafık Abdullah bin Übeyy Hz. Aişe’ye isnaden ağır bir iftirada bulunmuştur. Bu iftara ve dedikodular yayılarak hadise büyümüştür. Peygamber Efendimiz (Sav) bunun doğru olmadığına inansa da vahiy gelmesini beklemiştir. Sonuçta bu olayın iftira olduğunu bildiren ayetler inmiştir. İşte bu ayetler İfk hadisesi ayetleri olarak geçer.

REKLAM

İkf hadisesi olayının daha fazlası için bakabilirsiniz; İfk hadisesi

Bu iftira hadisesini bildiren ayetler Kur’an-ı Kerim’de Nur suresinde de geçmektedir. İfk hadisesi için inen ayetler Nur Suresi 11. ayetten 20. ayete kadar olan ayetlerdir ve mealleri aşağıdadır;

Nur Suresi 11 – 20. ayetleri

“O ağır iftirayı uyduranlar, sizin içinizden bir güruhtur. Bu iftirayı kendiniz için kötü bir şey sanmayın. Aksine o sizin için bir hayırdır. Onlardan her biri için, işledikleri günahın cezası vardır. İçlerinden (elebaşılık ederek) o günahın büyüğünü üstlenen için ise ağır bir azap vardır.” (11. ayet)

“Bu iftirayı işittiğiniz zaman, iman eden erkek ve kadınlar, kendi (din kardeş)leri hakkında iyi zan besleyip de, “Bu apaçık bir iftiradır” deselerdi ya! (12. ayet)

“Onlar (iftiracılar) bu iddialarına dair dört şahit getirselerdi ya! Madem ki şahit getirmediler; işte onlar Allah yanında yalancıların ta kendileridir.” (13. ayet)

“Eğer size dünya ve ahirette Allah’ın lütfu ve rahmeti olmasaydı, içine daldığınız bu iftiradan dolayı size mutlaka büyük bir azap dokunurdu!” (14. ayet)  

“Hani o iftirayı dilden dile dolaştırıyor; hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyleri ağzınıza alıp söylüyor ve bunu önemsiz bir iş sanıyordunuz. Halbuki bu, Allah katında büyük bir günahtır.” (15. ayet)

“Bu iftirayı işittiğiniz vakit, “Böyle sözleri ağzımıza almamız bize yaraşmaz. Seni eksikliklerden uzak tutarız Allah’ım! Bu çok büyük bir iftiradır” deseydiniz ya!” (16. ayet)

“Eğer inanıyorsanız, bu gibi şeylere bir daha ebediyyen dönmemeniz için Allah size öğüt veriyor.” (17. ayet)

“Allah size ayetleri açıklıyor. Allah her şeyi hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (18. ayet)

“İnananlar arasında hayasızlığın yayılmasını arzu eden kimseler var ya; onlar için dünya ve ahirette elem dolu bir azap vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (19. ayet)

“Allah’ın lütfu ve rahmeti sizin üzerinize olmasaydı ve Allah çok esirgeyici ve çok merhametli olmasaydı haliniz nice olurdu?” (20. ayet)

İfk hadisesi ayetleri bu ayetlerdir ve ayetlerin tefsirine göre, hem Hz. Peygamber’in (Sav) aile hayatını ve yakınlarıyla ilişkilerini anlayıp kavramamızı sağlamak hem de aile hayatına, iffet ve namusa değer veren topluluklarda rastlanan iftira, dedikodu olayı karşısında müminlerin nasıl bir tavır içinde olmaları gerektiği konusunda yol göstermek için indirilmiştir.

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Ashab-ı Kehf, kelime anlamı olarak mağara arkadaşları anlamına gelir. Genelde…