Anasayfa » Genel » Kur’an-ı Kerim’de Geçen Zeytin Ayetleri

Kur’an-ı Kerim’de Geçen Zeytin Ayetleri

Kuran-ı Kerim’de sağlığımıza yararlı bir çok besin maddesi geçmektedir. Bu besinlerin ne kadar çok yararlı olduğu ve hastalıklara iyi geldiği bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Bu besin maddelerinden biri de zeytindir. Kuran’da geçen zeytin ayetleri oldukça fazladır. Kuran-ı Kerim’de farklı surelerde zeytin ayetleri bulunmaktadır.

REKLAM

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur;

“Zeytinyağını yiyiniz ve sürününüz. Çünkü o, mübarek (bereketli) bir ağacın ürünüdür.” (Tirmizi)

En’am Suresi, 99. ayet;

“O gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir ve o yeşil bitkilerden, üst üste binmiş taneler, -hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar- üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız: (Herbiri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı. Bunların meyvesine, bir meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir topluluk için (Allah’ın varlığını gösteren) ibretler vardır.”

En’am Suresi, 141. ayet;

“O, çardaklı, çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (herbiri) birbirine benzer ve (herbiri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.”

Nasıl Suresi, 11. ayet;

“Allah o su ile size; ekin, zeytin, hurma ağaçları, üzümler ve her türlü meyvelerden bitirir. Elbette bunda düşünen bir kavim için bir ibret vardır.”

Mü’minûn Suresi, 20. ayet;

“Yine o su ile Sîna dağında biten bir ağaç (zeytin ağacı) yarattık ki hem yağ, hem de yiyenlere katık verir.”

Nur Suresi, 35. ayet;

“Allah göklerin ve yerin nurudur. Onun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile, neredeyse aydınlatacak (kadar berrak) tır. Nur üstüne nur. Allah dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah insanlar için misaller verir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir.”

Abese Suresi, 27. ayet;

“Böylece sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için orada taneler, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalıklar, sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve otlaklar ortaya çıkardık.”

Tin Suresi, 1. ayet;

“Tîn’e ve zeytûn’a andolsun.”

Kuran’da geçen zeytin ayetleri ile övülen zeytinin ve zeytinyağının faydaları, yararları oldukça fazladır ve bunların tüketimi tavsiye edilir.

Zeytinin ve zeytinyağının; kanser tedavisi, tansiyon tedavisi, saç bakımı, cilt bakımı, sıtma tedavisi, kalp sağlığı zeytinin şifa olduğu hastalıklardan bazıları. Zeytin ayetleri Kuran’da önemi vurgulanmış bir besindir.

Zeytinde A, C, E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, zeytinin yalnızca lezzetli bir besin değil, bunun yanında önemli bir sağlık kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur.

Kuran-ı Kerim ayetlerinde geçen diğer faydalı yiyecekler için sayfamıza bakabilirsiniz: Kuran’da geçen yiyecekler

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Çevremizden duyduğumuz karınca duası ne demek, böyle bir dua var…