Anasayfa » Genel » Regaip Kandili

Regaip Kandili

3 ayların ilk ayı olan Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi (Regaib kandili) denir. Yani üç aylar başlamasından sonraki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaib gecesi olarak geçmektedir. Bu yıl Regaip Kandili 3 Şubat 2022 Perşembe gecesidir. Peki Regaip kandilinde neler yapılır, bu mübarek gece nasıl geçirilir? Bu geceye özel namaz ve dua var mıdır?

REKLAM

Regaib, “pek çok ihsan” manasına gelen “Ragibe” kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Allah (cc) rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için bu isim verilmiştir. “Regaip” kelimesi “arzu, istek, emel” anlamlarınada gelir.

Müslümanlar için her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allah (cc) bu gecede, Müminlere, ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaib gecesi’nde yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sav)’ ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Recep ayıdır.

Regaib gecesi namazı

Regaib gecesi kılınacak namaz 12 rekattır. Bu namazın şöyle kılınır:

Her rekatta Fatiha Süresi’nden sonra üç Kadir Suresi ile 12 adette İhlas Suresi okunur.

Bakınız: Fatiha Süresi

Bakınız: Kadir Suresi

Bakınız: İhlas Suresi

Her iki rekatta bir selam verilerek 12 rekat tamamlanır. On ikinci rekat kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere “subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir.

Sonra secdeden kalkılarak Ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra, dualarımız Allahü Teala’ya iletilir.

Regaib kandili duası

Diyanet İşleri Başkanının aktardığına göre Peygamberimizin Regaip kandili duası şöyle;

“Allah’ım, recep ve şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur”

Şu beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez. Regaib Kandili Gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi. (İbn-i Asakir)

Hz. Muhammed’in (Sav) duaları sayfamızdan Peygamber efendimizin yaptığı dualara da bakabilirsiniz.

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
3 aylar ne zaman başlıyor; üç aylar olan Recep, Şaban…