Anasayfa » Genel » Mübarek 3 Aylar

Mübarek 3 Aylar

3 aylar ne zaman başlıyor; üç aylar olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları bu yıl (2019 yılı) 8 Mart 2019 Cuma günü başlamış olacak. İslamın mübarek saydığı 3 aylar rahmeti bol ve bereketli bir mevsimdir. Üç ayların öneminden biride beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde yer almasıdır.

REKLAM

3 aylar hangileri

Recep ayı

Recep ayı hazırlık ayı demektir, yüceltilmiş, içine ikramlar konulmuş aydır.

“Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Recep ayında oruç tutanlar girer.” (Deylemi)

Şaban ayı

Şaban ayı hayır ayı demektir, şaban, kelime manası itibariyle dağılan, saçılan manalarına gelmektedir.

Hz. Peygamber (s.a.v) Şaban ayında çok oruç tutardı. Hz. Aişe, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) bu aydaki orucu hakkında şöyle rivayet eder:

“Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim” (Tecrid-i Sarıh)

Ramazan ayı

Ramazan ayı bereket ayı demektir, ramazan ayı on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da bağlanır” (Müslim)

Recep ve Şaban ayları, rahmet ayı olan Ramazan ayını karşılayan aylar olup Ramazanı müjdeler.  3 aylar içerisinde birçok önemli gün ve geceler bulunmaktadır.

2019 Yılındaki mübarek gün ve geceler

3 aylar ne zaman; 8 Mart 2019 Cuma üç ayların başlangıcıdır. Regaib gecesi ile beraber 3 aylar başlamış sayılır.

7 Mart 2019 Perşembe Regaib Kandili

2 Nisan 2019 Salı Miraç Kandili

19 Nisan 2019 Cuma Berat Kandili

6 Mayıs 2019 Pazartesi Ramazan’ın Başlangıcı

31 Mayıs 2019 Cuma Kadir Gecesi

4 Haziran 2019 Salı Ramazan Bayramı

3 Aylar Nasıl Değerlendirilmeli

3 aylar ne zaman 2019, 3 aylar hangileri

3 aylar ne zaman artık biliyoruz, o zaman bu mübarek 3 ayları nasıl değerlendirmeliyiz.

Peygamber Efendimiz (S.a.v) bu üç aylarda daha çok ibadet etmiş ve bizlere, bu aylarda ibadetlerimizi çoğaltmamızı ve günahlardan kaçınmamızı tavsiye etmiştir. Müslümanların tutmakla yükümlü oldukları farz olan orucun Ramazan ayının tamamı oluşu, Recep ve Şaban aylarında, Peygamberimizin (S.a.v) zaman zaman oruç tutması bu aylarda yapılması gereken ibadetlerin başında oruç tutulması gerektiğini ifade etmektedir.

“Allah Receb ayında hasenatı kat kat eder. Bu ayda bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün tutana Cennetin 8 kapısı açılır. 10 gün tutana, Allahü teâlâ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların af oldu” der. Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı Receb’de gemiye bindirdi. O da, Receb ayını oruçlu geçirip oradakilere oruç tutmalarını emretti.” (Taberani)

Üç aylar içinde alışkanlık kazanılması gereken ibadetlerden biri de nafile namazlardır. Farz namazlarla beraber kıldığımız sünnetlere ilaveten, teheccüd, kuşluk, evvabin gibi nafile namazları da kılmaya özen göstermeli ve alışkanlık kazanmaya çalışılmalıdır.

Kısaca, bu aylarda bol bol istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an okumak ve dua etmek en faziletli davranışlardır.

Peygamber Efendimiz (S.a.v) Recep ayı girince şöyle dua edermiş:

“Allahım! Receb ve Şabanı bize mübarek kıl! Bizi Ramazana ulaştır”


REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Ramazan ayında kılınan teravih namazı sünnet-i müekkededir. Yani Peygamber Efendimizin…