Anasayfa » Dualar » Tuvalete Girerken / Çıkarken Okunacak Dua

Tuvalete Girerken / Çıkarken Okunacak Dua

Biz müslümanlar olarak hayatımızın her alanında İslamın kurallarına uyarak yaşamayı öğrenmeliyiz. Tuvalet adabı, tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua da yapılması gerekenlerden biridir.

REKLAM

Bunlardan biri de tuvalet adabı, tuvalete girerken ve tuvaletten çıkarken yapmamız gerekenler bulunmaktadır.

Bunların başında tuvalete girerken yapılması gereken Euzü Besmele çekmektir. Tuvalete sol ayakla girilmelidir.  Tuvalete girerken üzerinde Allahü teâlânın ismi ve Kur’an-ı kerim yazılı bir şey bulunmamalıdır. Daha sonra da tuvalete girerken dua okumaktır.

Tuvalete girerken okunacak dua

Okunuşu: “Allahümme innî euzü bike minel hubsi vel habais”

Anlamı: “Allah’ım! Pislikten ve cin ve şeytan gibi kötü yaratıklardan sana sığınırım”

Enes b. Malik (r.a.)’den rivâyete göre bir hadiste, Rasylullah (s.a.v.) tuvalete girmek istediğinde: “Allah’ım erkek ve dişi tüm şeytanlardan ve tüm pisliklerden sana sığınırım” derdi. (Buhari)

Tuvaletten çıkınca da sağ ayakla çıkılmalıdır.  Sol el ile taharetlenmeli, taharet yaparken su ile temizlenmelidir.  Zaruretsiz ayakta idrar yapmamalı.  Daha sonra da tuvaletten çıkarken dua okunmalıdır.

Tuvaletten çıkarken okunacak dua

Okunuşu: “Elhamdülillâhillezî ezhebe anil eza ve âfâni”

Anlamı: “Benden sıkıntıyı gideren ve bana afiyet bahşeden Allah’a hamd olsun”

Hz. Âişe (r.a)’dan rivayet edildiğine göre bir hadiste, Rasulullah (s.a.v.) tuvaletten çıkınca: “Lutfunla Ya Rab beni bağışla” derdi. (Ebu Davud)

İş hayatımızda, evimizde, okulumuzda, seyahatlerimizde, alışverişimizde, çocuklarımızı yetiştirirken vb. her yerde ve her zaman dinimizin gerektirdiği şekilde, Kuran’ın emrettiği gibi, sünnete riyaret ederek yaşamayı ilke edinmeliyiz. Tuvalette bu alanlardan biridir.


REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
İnşirah Suresi 'nin ilk ayeti "Elem neşrah leke sadrek" okunduğu…