Anasayfa » Genel » Hızır Aleyhisselam kimdir?

Hızır Aleyhisselam kimdir?

Hızır Aleyhisselam Kur’an-ı Kerim’de bir peygamber olarak ismi geçmemektedir. İslam kaynaklarında Hızır (as) için bir peygamber veya bir veli olarak bahsedilir. Peygamber olduğuna dair ise İslam Alimleri Kehf suresinde ismi geçen kişinin Hızır Aleyhisselam olduğunu söylerler. Peki Hızır Aleyhisselam kimdir? Hızır (as) yaşıyor mu, öldü mü? Bir veli mi, melek mi?

REKLAM

“Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.” (Kehf suresi, 65. ayet)

Alimler, Hızır’ın Peygamber, veli hatta bir melek olduğu konusunda değişik görüşler ileri sürmüşlerdir. Kur’an’da açık bir şekilde ismi geçmemekle birlikte ismi belli olmayan bazı kişileri ona yormuşlardır. Hızır Aleyhisselam bazen yardıma ihtiyacı olan müslümanlara yardım etmek, bazen de Allah’ın kullarına ilim öğretmek için onlara görünmektedir.

Ebû Hüreyre’den (ra) rivayet edilen bir hadiste Hızır Aleyhisselama bu adın verilmesinin sebebi ise;

“Kuru yerde oturduğunda altında otlar yeşerip dalgalanır” (Buhari) şeklinde açıklanmıştır.

Hızır Aleyhisselam yaşıyor mu, öldü mü?

Hızır aleyhisselam, hikmet ve ilim sahibi, Allahü teâlânın sevgili kullarından biriydi. Her ne kadar İslami kaynaklarda yaşamı hakkında net bilgiler olmasada, tarihte uzun süre yaşayanlardan olduğu söylenmektedir. Çünkü Hem Hz. İbrahim döneminde hem Hz. Musa döneminde varlığından söz edilir. Hatta Hızır’ın kıyamete kadar da yaşamaya devam edeceği şeklinde görüşlerde vardır. Bu görüşlerin bazıları, Hızır’ın dünyanın sonuna kadar yaşamasını Hz. Adem’in (as) bir vasiyetine ve duasına, bazıları da onun ab-ı hayattan içmesine bağlamaktadır.

Ama sahih olan görüş birçok peygamber ve veli gibi Hızır’ın gelip geçtiğini ve hiçbirine ebedi hayat verilmediğini, her nefsin ölümü tadacağını bildiren ayetleri delil göstererek Hızır Aleyhisselamın da doğup, yaşayıp, öldüğünü söylerler.

Hızır’ın hayatta olduğuna dair bir sahih hadis bulunmamaktadır. Ayrıca sahabeler arasında, kendisine Hızır’ın geldiğini iddia eden hiç kimse çıkmamıştır.

Yetiş Hızır Aleyhisselam

Allahü teâlâ Hızır Aleyhisselam,’ın ruhuna insan şeklinde görünmek ve kıyamete kadar yardım isteyen Müslümanların imdadına yetişmek, yardım etmek, konuşmak, ilim öğrenmek ve öğretmek özelliklerini verdiği söylenmektedir. Bu nedenle bazen “Hızır gibi yetiştin”, “yetiş Hızır Aleyhisselam” tabirleri kullanılır.

Bu tabilerden dolayı Hızır Aleyhisselam kimdir sorusuna; Hızır’ın bir melek olduğunu söyleyenlerde vardır. Hızır’ın hayatta bulunduğunu söyleyen mutasavvıflar pek çok velinin, hatta sıradan kişilerin onu gördüklerine, kendisinden öğüt ve dua aldıklarına, bazı durumlarda Hızır’ın onlara yol gösterdiğine dair birçok menkıbe rivayet ederler.

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Yemek yemek için kullandığımız elin sağ el veya sol el…