Anasayfa » Namaz » Gerdek Gecesi Namazı Var Mı?

Gerdek Gecesi Namazı Var Mı?

Evlenmiş karı ve koca için maddi ve manevi mahremiyet ortadan kalkar, eşler ilk kez gerdek gecesinde yani evlendikleri günün gecesinde bir araya gelirler. En çok meraka edilen sorulardan biri de gerdek gecesi namazı var mıdır?

REKLAM

Gerdek gecesi iki rekat nafile namaz kılıp dua edilebilir. Gerdek namazı veya Zifaf gecesi namazı diye bir namaz tanımı yoktur. Ama bu gece 2 rekat namaz kılmak müstehap sayılır. Yani yapılması iyi olan, yapılmasa da günahı olmayan bir davranıştır.

Bu gecede, evlenmenin şükrü, iyi bir eşe kavuşmanın şükrü, huzurlu, sevgi dolu bir yuva olması için, geleceğin saadeti için Allah’a dua edilir. Bilirsiniz ki en makbul dualar namazlardan hemen sonra yapılan dualardır. Bunun için de bu gerdek gecesinde 2 rekat nafile namaz kılınması tavsiye edilir.

Bir de yanlış bilinen bir şey vardır. Bu nafile namaz sadece erkeğin değil, bayanın da kılması uygundur. O gece bayan erkeğin hemen arkasında yer alarak iki rekat namaz kılarlar.

gerdek gecesi namazı yani bu iki rekat namaz sabah namazının iki rekatı gibi aynen kılınır sadece niyet ederken; “Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya” diye niyet edilebilir.

Namazdan sonra da şu dua okunabilir: Allahümme barik li fi ehli ve barik li fi ehliyye Allahümme’r-zukni minni ve’r-sukniminhum Allahümme’e-ma beynena ma cema’te fi hayrin ve ferrik beynena iza ferakte ila hayrin.

Anlamı: Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. Allahım eşimin benden rızıklanmasını benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.


REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
2016 yılındaki kandiller, üç aylar başlangıcı, ramazan ayı başlangıcı, kadir…