Anasayfa » Dualar » Rabbi Yessir Duası

Rabbi Yessir Duası

Bir işe başlarken ilk önce besmele çeker, besmelenin arkasından da Rabbi Yessir duasını okursak manevi rahatlığı ve işlerimizdeki kolaylığı hissedebiliriz. Çünkü Rabbi Yessir duası anlamına baktığımızda ne kadar manalı olduğunu görebilir ve Allah’ın adıyla işe başlamanın huzuruna kavuşabiliriz.

REKLAM

Rabbi Yessir Duası (kısa)

Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr

Rabbi Yessir Duasının Anlamı

Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır

Bu dua, Kuran’da geçen bir sure veya ayet değildir. Bir işe başlamadan önce işlerimizi kolaylaştırmak için okunan ve okunduğu zaman insana ferahlık ve manevi rahatlık veren bir duadır. Bir nevi besmele çekmek gibi, Rabbi yesir duası da Allah’tan yardım dilemektir.

Özellikle kısa ve kolay olduğu için çocuklara da öğretilen ilk dualardandır. Çocuklar bu duayı hemen ezberleyebilir ve devamlı okuyarak alışkanlık haline getirebilirler.

Rabbi Yessirin Okunuşu (uzun)

Rabbi Yessir ve la tüasir, Sehlil Aleyna bi fadlike ye müyessir, Rabbi zidne ilmen ve fehmen nafian, Ve temmim bil hayri.

Rabbi Yessirin Anlamı (uzun)

Allah’ım senin sonsuz merhametin ve yardımın olmadan ben bu işi yapamam. Allah’ım bütün hayırlı işlerimi zorlaştırma, kolaylaştır, ilmimi artırarak yaptığım işleri bana ve çevreme faydalı kıl, ve işlerimi en hayırlı şekilde sonuçlandır.

Dua etmek Allah’a bir yalvarma, yakarma, ondan bir şeyler istemek demektir. Dua kul ile Allah (c.c) arasındaki bir iletişim şeklidir. Bu nedenle çocuklarımız küçük yaşta Allah’ın varlığını ve Allah’a dua etmeyi öğretmemiz gerekir. Bunları öğretirken de kolay, kısa ve anlamını da kavrayabilecekleri dualardan başlamak önemli. Rabbiyessir duası da bu dualardan biridir.

Peygamber Efendimiz (S.a.v.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur;
“Allah’a duadan daha üstün bir şey yoktur.” (İbn Mace)

Kelime Anlamı

Kısa bir dua olduğu için kelime kelime olarak da ne demek olduğunu, anlamlarını kolaylıkla bilebilirsiniz.

“Rabbi yessir” ; Rabbim kolaylaştır
“Vela tuassir” ; Zorlaştırma
“Rabbi temmim bil hayr” ; Rabbim hayırla sonuçlandır. Amlamlarına gelmektedir.

Bu dua namazlarda okunmaz, namaz dualarından değildir. Sadece bir işe başlarken hayırlara vesile olmasını isteyeceğimiz ve işe başlarken tavsiye edilen güzel ve anlamlı bir duadır.

Örnek olarak bu duayı, hanımlar bir yemeğe başlarken besmele çekip arkasından duayı okuyabilirler, sürücüler yolculuğa çıkarken, öğrenciler sınavlara girerken, yeni bir işe başlarken, doktorlar bir ameliyata başlarken gibi yerlerde okunabilir. Allah’a sığınarak bir işe başlamak, başlarken kazanmak demektir.

Dünya ile ilgili veya ahiret ile ilgili meşru olan her işe Allah’ın adını anarak başlamak biz müslümanların görevlerinden biridir.

“Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.”  (Hadisi Şerif; Beyheki)

REKLAM

6 Yorumlar

  1. Çok güzel bir dua. Çocuklarıma ilk öğrettiğim dualardan biri rabbi yessir duasıdır.
    Her işimizde dilimizin alışması lazım aslında. Allah razı olsun

  2. Rabbi yessir duasının uzun olanını ilk defa okudum.
    Çok güzel, Allah razı olsun.

  3. Bende okumaya başladım huzur buldum gönlüm ferahladı.

  4. Allah razı olsun, herkesin dualarını ve namazlarını kabul etsin.

  5. Sizlere bu güzellikleri tek tık’ta bulabildiğimiz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Rabbim sizlerden razı olsun bu gibi güzel paylaşımlarınızın devamını dilerim.

  6. Çok güzel ve anlamlı bir dua allahım sana çok şükür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Mirac gecesinin bir müjdesidir "Amenerresulü" olarak bildiğimiz Bakara Suresinin son…