Anasayfa » Dualar » Amenerrasulü Faziletleri

Amenerrasulü Faziletleri

Mirac gecesinin bir müjdesidir “Amenerresulü” olarak bildiğimiz Bakara Suresinin son iki ayeti. Peygamber Efendimiz’e (Sav) miraç gecesi üç şey verildi. Birincisi beş vakit namaz, ikincisi Bakara Suresinin sonu (amenerresulü), üçüncüsüde ümmmetinden şirk koşmayanların affedilecek olması. Bu nedenledir ki Amenerresulü faziletleri çok fazladır.

REKLAM

Amenerresulü (Bakara suresi 285. ve 286. ayet) kısaca; iman esaslarını, kulluk şuurunu ve sorumluluk bilincini hatırlatarak, işlenen amellerin bir hesabı olduğunu anlatmaktadır.

Peygamber Efendimiz (Sav) “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti hakkında bakın neler buyuruyor, Amenerresulü faziletleri nelermiş hadislerle bir bakalım;

“Her kim bir gece içerisinde Bakara suresinin iki âyeti – Amenerrrasulü – okursa, artık o iki âyet ona (ibadet etmek ve belalardan korunmak bakımdan) kâfi gelirler.” (Buhari)

“Allah’ü Teala Bakara suresini iki ayetle sona erdirdi ki, bunları bana Arş’ın altındaki bir hazineden verdi. Bunları öğreniniz, kadınlarınıza, oğullarınıza öğrettini, talim ediniz. Çünkü bu iki ayet: hem bir salât (namazda okunan Kuran) hem bir Kuran (ayetleri), hem de bir duadırlar.” (Ahmed Bin Hanbel)

“Her kim Ayetle’l Kürsi ’yi ve Bakara suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa, Allah’u Teala ona yardım eder.” (Suyuti)

“Kuran’da iki ayet vardır ki, müminler için şifadır ve Allah’ın sevdiği şeylerdendir. O iki ayet Bakara suresinin son iki ayeti (olan Amenerrasülü)‘dür.” (Suyuti)

Amenerresulü arapça yazılışı, faziletleri ve okunuşu

Okunuşu

– Amenerrasulü bima ünzile ileyhi mirrabbihi vel mü’minun, küllün amene billahi vemelaiketihi ve kütübihi ve rusülih, la nüferriku beyne ehadin min rusülih, ve kalu semi’na ve ata’na gufraneke rabbena ve ileykelmesir.
– La yükellifullahü nefsenilla vüs’aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet, rabbena latüahızna innesiyna ev ahta’na, rabbena vela tahmil aleyna ısran kema hameltehü alelleziyne min gablina, rabbena vela tühammilna, mala takatelena bih, va’fü anna, vağfirlena, verhamna, ente mevlana fensurna alel gavmil kafiriyn.

Anlamı

– Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.”
– Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”

Her gün okunmalı

Peygamber Efendimiz’in (sav) buyurduğu gibi bu iki ayeti devamlı okumalı, ezberlemeli ve ailemize, yakınlarımıza da anlatmalıyız. Zaten hemen hemen tüm camilerde yatsı namazından sonra imam veya müezzin tarafından Amenerresulü sesli olarak okunmaktadır. Bizlerde en azından evde kıldığımız yatsı namazından sonra Amenerresulünü okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Çünkü bizzat Hz. Resullulah bunu bize müjdeliyor;

“Bakara suresinin sonunda iki ayet vardır ki bir gecede okuyana onlar yeter” (Buhari)

Sesli okunuşu ile dinlemek ve ezberlemek için namaz sureleri sayfamızdan bakabilirsiniz: Sureler

REKLAM

3 Yorumlar

 1. Miraç olayı eski alimler tarafından dahi tartışılmış bir konu iken, dinin en temel ibadetlerinxen olan namaz ayetle farz olmuyorsa rivayetle mi farz oluyor. Bakara suresi alimlerin çoğunun görüşüne göre Medine de inzal edildiği söylenirken Mekkede gerçekleştiği rivayet edilen Miraç olayı ile çelişmiş olmuyor mu?
  Böyle bir sitenin insanlara doğru bilgi vermesi gerekir. Slm

  • “Şüphesiz namaz, müminlere, vakitle belirlenmiş olarak farz kılınmıştır.” (Nisa, 103. ayet),
   ayeti kerimesinde farzıyetini bildirmiştir.

   “Ey iman edenler! Rükû edin, secdeye kapanın, rabbinize ibadet edin, dünya ve âhiret için faydalı işler yapın ki kurtuluşa eresiniz.” (Hacc Sursi 77. ayet)
   ” … Haydi namazı kılın, zekâtı verin ve Allah’a sımsıkı bağlanın. Sizin mevlânız O’dur. O ne güzel mevlâdır ve ne iyi yardımcıdır.” (Hacc Suresi 78. ayet)

   İlla da Mekke de inen istiyorsanız Hacc Suresi örnek verilebilir. Tamamı yada tamamına yakını Mekke’de indiği kesindir. Mekke veya Medine farzıyetine kafayı takmamanın mantığı yoktur.

   Miraç olayında Sallallahü aleyhi ve sellem meleklerin namazının kılınış şeklini görüp onlar gibi ümmeti kılsın istemektedir. Zaten Sallallahü aleyhi ve sellem namaz kılmaktaydı.
   Namaz ne zaman farz kılınmış ne zaman farz değilmiş vs gibi bilgilerin tarih sırasını bilmek sana bana farz değildir.

   Miraç olayına inanmayanların başında kafirler gelir ki en meşhuru Ebu Cehil’dir. Ehli Sünnet itikattaki 4 mezhepte Miraç olayında zerre şüphe yoktur. Zira birçok birbirinden farklı kaynaklardan gelen sahih hadislerle Miraç hadisesi ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Şia başta olmak üzere diğer birçok bozuk fırkaların inkarı onları ilgilendirir.
   Miraçta ki İsra olayı ayettir, inkarı insanı kafir eder. İsra, Mekke’den Kudüs şehrine kadar ki anlık gidiştir. Miraç kısmıda mümin ile münafıkları ayırmak için bizlere sınavdır. Ebu Cehil, Sallallahü aleyhi ve sellem’den kulaklarıyla dinleyince alay etmiştir ve Ebu Bekir R.anh’a gidip yüzüne duyduklarını anlattığında Ebu Bekir R.anh anında tasdik etmiştir ve Sallallahü aleyhi ve sellem’e gidip Miraç olayını tebrik etmiştir. Ebu Bekir bu yaptığı ile Sıddık lakabını almıştır. İman budur, itikat budur, Gayba iman budur arkadaşlar!!!

   Cahillerden dolayı asla dininizden şüpheye düşmeyin, gerçek ehli sünnet AlimlerDEN dininizi öğrenin.

 2. Evet arkadaslar görün ne guzel ALLAHIMIZ VAR Bizim bagislanmagimiz icin her bir yolu gosteriyor sizlere birinde soyleyeyim eyer kim sabah ve xiftən namazindan sonra haşir suresinin son 3ayetini okursa ALLAH(C.C) ONUN ICIN 70000 MELEK TAYIN EDER BU MELEKLERINDE IŞI BIZLERIN GUNAHLARI ICIN DUAR ETMEKDEDIR TA KIYAMETE KADAR HEMDE BIZ OLSEKDE YINEDE BIZIM ICIN DUA EDERLER IYI AKŞAMLAR DILERIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanı tavsiye ederiz
Amentü Duası küçük yaşlarda ilk olarak ezberlenen dualardan biridir. Çünkü…